Domů Centrální vysavače Kdy instalovat?

Kdy instalovat?

S instalací centrálního vysavače je dobré počítat již ve fázi projektu a dům nebo byt jeho rozvodům přizpůsobit. Rozvod potrubí se provádí v hrubé stavbě podobně jako třeba instalace elektrických rozvodů, vody či topení. Jednotlivé zásuvky se zabudovávají do obvodových stěn, příček nebo do nábytku kuchyňské linky či vestavných skříní.

Systémem je však možné vybavit dodatečně i hotový dům nebo byt, montáž netrvá déle než dva dny. K rozvedení potrubí může sloužit například starší nepoužívaný komín, přičemž ideální umístění zásuvek je pak přímo v centru objektu. Pro návrh nejlepšího řešení je ale dobré nás kontaktovat, abychom Vám mohli zdarma vytvořit konkrétní variantu přímo na míru vlastní domácnosti.

Novostavba

Ideální je pochopitelně, když se pro pořízení centrálního vysavače rozhodnete ještě dříve, než začnete se stavbou svého nového domu.

Vzhledem k tomu, že potrubí lze po objektu vést s minimálním omezením je možné v novostavbě ideálně rozmístit jednotlivé vysavačové zásuvky, štěrbinové vstupy i najít vhodné místo pro vysávací jednotku a obejdete se tak bez zbytečného bourání.

Vlastní instalace se pak provádí ve dvou etapách. V té první – přípravné – se do hrubé stavby instalují potrubní rozvody, které vám odborně umístíme i s vývody pro vysavačové zásuvky (přesně podle vašich požadavků) tak, aby systém nejlépe sloužil svému účelu. V obytných místnostech či v kuchyni lze předem naplánovat vybavení k běžnému úklidu, ve sklepě či dílně k vysávání hrubších nečistot, v garáži k čištění vozu a podobně. Probourá se i otvor pro odvod přefiltrovaného vzduchu ven. Doba montáže: 1 až 2 dny (dle velikosti domu).

Druhá etapa nastane až po dokončení domu a finálních úpravách: v ní namontujeme a zapojíme samotnou vysávací jednotku, osadí se vysavačové zásuvky a celý systém se zprovozní. Doba montáže: 1 den.

Rekonstrukce

Přece jen o něco složitější je instalace systému ve starších domech a bytech.

Obvykle je totiž nutné zasáhnout do konstrukce domu. Má to ovšem i jednu výhodu: v případě, že se montáž provádí do již hotové stavby, proces instalace probíhá najednou. V optimální variantě trvá celá montáž jediný den, u komplikovanější instalace dva dny.

S čím musíte počítat? Především s nutností dodatečných – byť jen drobných – zednických prací. Proto je výhodnější spojit instalaci centrálního vysavače buď s kompletní rekonstrukcí domu, nebo alespoň s jinou zásadnější akcí (např. s rekonstrukcí ústředního topení či vodoinstalace nebo s malováním).

Aby sekání a zednických prací nebylo příliš, vyplatí se k rozvodu potrubí využít staré komíny, světlíky a šachty, které již dosloužily. Podmínkou je, aby se zvolený průduch pro svislé rozvody nacházel v sousedství prostoru, který se bude hodit pro umístění centrální vysavačové jednotky. U podsklepených objektů to nebývá žádný problém. Tady stačí jen vysekat otvory v místech, kde budou v jednotlivých podlažích osazeny zásuvky. Ve sklepě samotném je pak nejobvyklejší vedení potrubí pod stropem.